• Spotkanie z pielegniarką szkolną

          • Dnia 05. listopada uczniowie szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza goscili Pania Jolantę Daciw - pielegniarkę środowiskową.

            Celem spotkania było uswiadomienie uczniom koniecznosci dbania o własne zdrowie. Dzieci dowiedziały się jak należy zdrowo się odżywiać, gdzie mieszkają witaminy, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu oraz codzienne spożywanie owoców i warzyw. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Serdecznie dziekujemy Pani Jolancie za podzielenie się swoją wiedzą.

            Tekst: Edyta Mardosz - Cięciel

          • Ogólnopolska akcja „ Czytanie na przerwie’.

          • 28 listopada br. odbyła się w naszej szkole akcja „Czytania na przerwie”. Wzięliśmy udział   w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji „ Przerwa na czytanie -bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".

            Tego dnia do naszej szkoły zawitało kilku Harrych Potterów, Pippi Langstrumpf, Wrózki i Czarodzieje, Doktor Dolittle i detektyw Pozytywka, Księżniczki i Rycerze, dzielny Strażak i Czerwony Kapturek oraz wiele innych sympatycznych postaci z książek. Bardzo cieszy widok tak barwnych bohaterów książek dla dzieci i młodzieży. Jednocześnie cieszy również fakt, że młode pokolenie nadal sięga po tradycyjną książkę.Za czynny udział w akcji wszyscy otrzymali drobne upominki.
            Dziękujemy, że tworzyliście wspólnie tak wspaniałe wydarzenie!

            Informacja: Barbara Duda

          • WF z AWF

          • W naszej szkole od września grupa 20 uczniów z klas 1-3 pod kierunkiem Pani Magdaleny Kukla bierze udział w dodatkowych zajęciach sportowych.

            Realizowane są one przez Skarb Państwa - Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt "WF z AWF - czyli aktywny powrót do szkoły" ma na celu wsparcie uczniów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej po długotrwałym okresie nauki zdalnej.

            Udział w tych zajęciach daje dzieciom możliwość aktywnego spędzenia czasu wolnego z pożytkiem dla yuich zdrowia, poprawia kondycję fizyczną i psychiczną, pozwala odpocząć, zregenerować siły po całodziennym pobycie w szkole, rozwija i pogłębia zainteresowania sportem.

            Sport Kluby  to super  zabawa, która łączy ruch, wysiłek, uczy  zdrowej rywalizacji, zachęca do  podporządkowania się ustalonym zasadom i regułom gier, daje dzieciom radość ze wspólnego przebywania z rówieśnikami.

            Informacja: Magdalena Kukla

          • Dzień muffinka

          • 5 listopada Rada Rodziców zorganizowała w naszej szkole Dzień Muffinka. Wszyscy rodzice uczniów z drugiej klasy upiekli babeczki. Łącznie było ich ponad 200! Uczniowie ustawiali się na każdej przerwie w długich kolejkach, żeby spróbować różnokolorowych słodkich pyszności. Każda muffinka była pięknie udekorowana i miała niepowtarzalny smak. Ze sprzedaży tych słodkości udało się zebrać 781 zł. 

          • Lekcja Patriotyzmu wśród mogił z I wojny światowej

          • W środę 20 października 2021 roku wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza wyruszyli na cmentarze z I wojny światowej. Celem było uporządkowanie, udekorowanie kokardą biało – czerwoną , zapalenie zniczy oraz modlitwa na miejscach pochówku sprzed stu lat.

            Klasy najmłodsze: 0-1-2-3 miały objąć opieką groby położone na lokalnym cmentarzu w Sobolowie, tj. kwaterę z I wojny światowej oraz pomnik z II wojny światowej.

            Uczniowie klasy 4 wyruszyli na cmentarz wojenny nr 340 Sobolów – Zonia, by zagrabić liście i udekorować krzyże.

            Klasa 5 otoczyła troską mogiły z okresu I wojny światowej na cmentarzu nr 337 w Grabinie. Jest jedyny cmentarz na naszym terenie, gdzie miejsce nekropolii wskazuje oryginalna betonowa tabliczka na betonowym słupku znajdująca się przy szosie Sobolów – Bochnia.

            Uczniowie z klasy 7 udali się do Nieprześni na cmentarz nr 338, położony na wzgórzu zwanym Turkawką. Warto nadmienić, że tym miejscem opiekuje się Pani Irena Saława – jest to najbardziej zadbany cmentarz w naszym rejonie.

            Natomiast klasy 6 i 8 postanowiły pójść poza teren naszej parafii i zatroszczyć się o cmentarz nr 341 na „Wichrazie „– Wola Nieszkowska. Nekropolia jest położona głęboko w lesie i w tajemniczy sposób przemawia do żywych.

            Nasi uczniowie dzięki tej LEKCJI PATRIOTYZMU zrozumieli, że traktowanie grobów i cmentarzy wojennych jako materialnych śladów krwawych konfliktów i dramatycznych wydarzeń z przeszłości, to dowód na trwałość pamięci  i okazywanie szacunku osobom zmarłym. Mogiły wojenne bez względu na narodowość i wyznanie osób w nich pochowanych muszą być pielęgnowane  i otoczone należnym tym miejscom szacunkiem i powagą – jest to obowiązek nas żyjących.

            Tekst: Anna Bukowska - Bogacz

             

          • Wycieczka piesza klasy V na cmentarz wojenny w Grabinie

          • W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, uczniowie klasy V wraz z wychowawcą, udali się pieszo na cmentarz wojenny z I wojny światowej znajdujący się w Grabinie.Położony jest na wzgórzu wśród pól uprawnych, z dala od obszarów zabudowanych. Pochowano tutaj wspólnie na jednym cmentarzu żołnierzy armii rosyjskiej, austro- węgierskiej i niemieckiej, którzy zginęli na okolicznych polach na początku grudnia 1914 w czasie operacji limanowsko - łapanowskiej. Celem wycieczki było uczczenie pamięci żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.  Na zabytkowym cmentarzu uczniowie  posprzątały żołnierskie groby, zapaliły znicze, złożyły kokardy na krzyżach i odmówiły modlitwę.  Pobyt w tym wyjątkowym miejscu, był dla wszystkich uczestników doskonałą lekcją  historii. Pozwolił  przenieść się myślami w  czas wojny, a zarazem oddać hołd ludziom, którzy zginęli w walce o wolność. 

            Tekst: Iwona Grzyb 

          • Spotkanie z Policjantem

          • W dniu 18.10.2021r odbyło się spotkanie z sierż. szt. Panem Antonim Nowakiem z Komendy Policji w Nowym Wiśniczu dla klas 1-3. Wśród eksponowanych tematów było przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz właściwe zachowanie się w sytuacjach zagrożenia. Dzieci pochwaliły się znajomością własnego adresu i numerów do służb ratowniczych. Pan policjant w sposób praktyczny przećwiczył z nimi umiejętność przechodzenia przez jezdnię, rozpoznawanie kierunków: w lewo, w prawo, zachęcił do noszenia elementów odblaskowych i uświadomił, jak ważne dla ratowania zdrowia i życia ludzi jest umiejętne wzywanie pomocy.

            Informacja: Magdalena Kukla

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W dniu 14 października 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Sobolowie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej połączony z pasowaniem dzieci z oddziału przedszkolnego                                           na przedszkolaka oraz przyjęciem uczniów klasy pierwszej do społeczności szkolnej.

            Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele pod Wezwaniem Wszystkich Świętych w Sobolowie w intencji nauczycieli, pracowników administracji i obsługi , uczniów, rodziców oraz zaproszonych gości. Mszy św. przewodniczył i wygłosił Słowo Boże ks. Stanisław Jachym.

            Druga część uroczystości miała miejsce w szkole.

            Na uroczystość przybyli  zaproszeni goście: Wójt Gminy Łapanów                          p. Andrzej Śliwa,  Wicestarosta Bocheński p. Ryszard Drożdżak, Sekretarz Gminy Łapanów p. Danuta Klejdysz, Kierownik Centrum Obsługi Oświaty           p. Anna Kurnik,  Komendant Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu               asp. szt. Mariusz Mardosz, Sołtysi z Sobolowa, Chrostowej i Kamyka, Proboszcz Parafii Sobolów ks. Stanisław Jachym,  przewodnicząca Rady Rodziców p. Ewa Kasińska , Rodzice pierwszoklasistów i dzieci z oddziału przedszkolnego  oraz cała społeczność szkolna.

             W części oficjalnej Dyrektor szkoły Ewa Czarnecka powitała                           i  wygłosiła słowo  wstępne.

            Przytoczyła słowa Świętego Jana Pawła II kierowane w przemówieniu do katechetów, nauczycieli  i wychowawców we Włocławku 6 czerwca 1991r.:

            "(...) Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno, na inne wartości duchowe. Młody człowiek pragnie odnaleźć siebie samego, dlatego szuka, czasem burzliwie szuka, prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy ich nauczają i według nich żyją. (...)"

             (...) Drodzy nauczyciele i Wychowawcy. Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych wam dzieci                                   i młodzieży. Stoicie przed trudnym i poważnym wezwaniem. Młodzi was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują też odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami                     i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie. ...”

             

            Złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Słowa podziękowania skierowała również do zaproszonych gości za wspieranie szkoły we wszystkich działaniach, troskę o uczniów, pomoc w organizacji przedsięwzięć edukacyjnych                            i realizację planów dotyczących przyszłości szkoły.

            Następnie zabrał głos Wójt Gminy Łapanów, który wyraził słowa uznania i życzenia dla pracowników szkoły:

            „W tym szczególnym Dniu Edukacji Narodowej, składam Państwu serdeczne podziękowania za waszą codzienną trudną pracę, za wszelką pomoc uczniom udzielana w całym procesie dydaktyczno – wychowawczym                  i opiekuńczym oraz w licznych uczniowskich troskach i problemach.

            Z uznaniem pragnę podkreślić Wasz trud pracy w niezwyczajnych warunkach. Jednocześnie życzę Państwu abyście mogli z pełnym zaangażowaniem, wytrwałością w dążeniu do wyznaczonego celu,                                   z poczuciem dumy oraz radością wykonywać powierzoną pracę wśród dzieci       i młodzieży. Aby ta niezwykła misja przynosiła radość i satysfakcje, a także spotykała się z zaufaniem i szacunkiem uczniów, rodziców i środowiska lokalnego.

                        Życzę Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi, Emerytom wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia, zadowolenia z efektów pracy                                   i powodzenia w życiu osobistym.”

             

            Dzień Edukacji Narodowej to czas podziękowań, ale również okazja do wręczenia  nagród. Bycie nauczycielem to szczególne powołanie,                        ale bycie nauczycielem zauważonym to wyróżnienie dla jego działań.

            Nagrodę Wójta Gminy Łapanów otrzymał proboszcz Parafii Sobolów                      ks. Stanisław Jachym oraz pani Dyrektor Ewa Czarnecka.

            Nagrody Dyrektora szkoły zostały wręczone nauczycielom p. Edycie Mardosz – Cięciel, p. Tobiaszowi Stokłosie oraz pracownikowi obsługi                     p. Annie Pankowskiej.

             

            Komendant Komisariatu policji w Nowym Wiśniczu asp. szt. Mariusz Mardosz odczytał i przekazał na ręce Pani Dyrektor List gratulacyjny:

            „Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Dyrekcji, Nauczycielom                             oraz Pracownikom Oświaty Szkoły Podstawowej w Sobolowie składam serdeczne życzenia zdrowia, satysfakcji z wykonywanych zadań oraz wytrwałości w zmienianiu świata na lepsze. Dziękuję za Wasze poświęcenie oraz zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą.”

             

            Pan Ryszard Drożdżak Wicestarosta Bocheński w imieniu swoim                      i Starosty Bocheńskiego p. Adama Korty,  przekazał życzenia następującej treści:

            „Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dziękujemy wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Sobolowie                      za trud kształcenia i wychowania młodego pokolenia, za zaangażowanie                   w pracę, stwarzanie przyjaznej atmosfery, udzielanie wsparcia uczniom                     i rodzicom.

            Kierujemy do Państwa serdeczne życzenia osiągania satysfakcji                        z pracy z dziećmi i młodzieżą, radości z odkrywaniem ich talentów                               i uzdolnień, dumy z sukcesów wychowanków. Niech Państwa wiedza                           i kompetencje spotykają się z uznaniem i szacunkiem uczniów i ich rodziców, a entuzjazm i pasja zwycięża.

            W tym szczególnym dniu dziękujemy również uczniom i rodzicom                  za udzielane wsparcie i pomoc, aktywne uczestniczenie w życiu szkoły                  oraz za wspaniałe osiągnięcia i sukcesy. Życzymy wszystkim nieustającej energii, satysfakcji z pracy i nauki oraz spełnienia marzeń.”

            Słowa pełne serdeczności dla pedagogów popłynęły również                         ze strony p. Ewy Kasińskiej Przewodniczącej Rady Rodziców. Nie obyło się bez kwiatów, uśmiechów i wyrazów wdzięczności.

            Kolejnym punktem akademii był występ dzieci z oddziału przedszkolnego, którzy udowodnili przed licznie zgromadzoną publicznością, że w przedszkolu można się świetnie bawić i dużo nauczyć. Następnie przyszła pora na ślubowanie. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania. Symbolem przyjęcia w poczet przedszkolaków było dotknięcie ogromną kredką ramienia dziecka przez zaproszonych gości i dyrektora. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, książeczkę oraz upominek od rodziców.

            Przyszedł czas na pierwszoklasistów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Najważniejszym momentem ceremonii było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonali zaproszeni goście i  dyrektor szkoły. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza                w Sobolowie. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książeczki i rożki obfitości od rodziców.

            Uczniowie klasy drugiej przywitali swoich młodszych kolegów oraz obdarowali samodzielnie wykonanymi notesami.

            W tym roku  uczniowie z Samorządu Uczniowskiego pod opieką Barbary Dudy i Agnieszki Gutkowskiej,  przygotowali apel, w czasie którego podziękowali swym nauczycielom za ich pracę, okazywane na co dzień wsparcie i życzliwość. W pięknych słowach wierszy wyrazili swą wdzięczność. Wręczyli własnoręcznie przygotowane breloczki.

             

            Informacja: Dyrektor

          • Organizacja zajęć w dniu 14. X. 2021 r. - Dzień Edukacji Narodowej

          • Szanowni Rodzice, drodzy uczniowie,

            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Sobolowie informuje, że w dniu 14 października 2021 r. w szkole obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej.

            Uroczystość rozpocznie się mszą św. w Kościele pod Wezwaniem Wszystkich Świętych w Sobolowie  o godz. 8.00, a następnie w szkole odbędzie się   pasowanie na przedszkolaka, ślubowanie uczniów kasy 1 oraz część artystyczna Samorządu Uczniowskiego.

            Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów szkoły obowiązuje strój galowy.

            W tym dniu uczniowie nie mają  lekcji.

            Przychodzą do Kościoła na godz. 8.00

            Zakończenie uroczystości  przewidziane  jest na godz. 12.00, powrót dzieci  pierwszym busem o godz. 12. 25 

            Na uroczystość zapraszam Rodziców uczniów klasy 1 oraz oddziału przedszkolnego.

             

             

            Informacja: Dyrektor

          • "Stawiamy na łapy"

          • W szkole odbyła się akcja zbiórki karmy dla Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom "Stawiamy na łapy", która trwała od 05. 10 - 15. 10. 2021r.                                                                                                                         Zgromadzona karma oraz koce zostały przekazane przez Panią Edytę Mardosz - Cięciel na ręce przedstawiciela Fundacji.

          • Spotkanie z "Podróżnikiem"

          • 4 X 2021 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróznikiem panem Krystianem Pyrzak, który opowiadał uczniom o swojej podrózy do Maroka.

            Przedstawił środowisko przyrodnicze, religie, kultury, tradycje oraz kuchnie. Duże zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziły przywiezione przez podróznika rekwizyty i pamiatki. Ogromne wrażenie zrobiły również piękne zdjecia i filmiki z różnych zakątków świata.

            Dziekujemy za wspaniałą i interesującą lekcję!

            Tekst: Edyta Mardosz - Cięciel

          • Otrzymanie sprzętu sportowego

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza w Sobolowie serdecznie dziękuje Panu Krzysztofowi Klubie Prezesowi Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego LUKS "Sobolik" za przekazanie siatki oraz piłeczek do tenisa stołowego.

            W zeszłym roku szkoła otrzymała stół do tenisa stołowego.

          • Beskid Żywiecki – śladami Kardynała Wyszyńskiego

          • W dniu 20.09.2021r. klasy: 4, 5, 6 wyruszyły na wycieczkę w Beskid Żywiecki.

            Opuściwszy autokar, ruszyliśmy  w kierunku wodospadu Kardynała Wyszyńskiego. Następnie   podążając niebieskim szlakiem postanowiliśmy zdobyć Jałowiec 1111 m n.p.m. Niestety po nocnych opadach stanowił on trudniejsze przejście. Kilkuosobowa grupka uczestników, ze względu na słabszą kondycję fizyczną, po 30 minutach marszu zawróciła  pod opieką opiekunów. Pokonując dużo łatwiejszą trasę, ta sama grupka dotarła do Izby Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie wszyscy ponownie się spotkaliśmy. Oprowadzający nas tamtejszy ksiądz przybliżył historię tego niezwykłego miejsca – my natomiast wpisaliśmy się do Księgi Pamiątkowej. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki weszli na Wieżę Widokową Służeniówka, skąd mogli podziwiać odsłonięty piękny krajobraz górski.

            Należy podkreślić, że naszym przewodnikiem był Pan Wojciech Pałka, który w niezwykle ciekawy sposób umilał nam czas i wzbogacił naszą wiedzę o odwiedzanych miejscach.

            Bardzo Panu dziękujemy!  

            Tekst: Anna Bukowska - Bogacz