• Procedura uzyskiwania zwolnienia

        z nauki drugiego języka obcego

         

        Podstawa prawna

        Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

        § 1

        1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym  z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, z której wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka obcego nowożytnego.

         

        2. W przypadku ucznia, o którym mowa w ust. 1, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, z którego wynika potrzeba zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, zwolnienie z nauki tego języka obcego nowożytnego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

        § 2

        1. Rodzic /prawny opiekun składa w sekretariacie szkoły pisemny wniosek  o zwolnieni z       nauki drugiego języka obcego nowożytnego wraz z kopią opinii lub orzeczenia. Wzór  wniosku określa Załącznik nr 1 do Procedury uzyskiwania zwolnienia z nauki drugiego języka obcego.

        2. Dyrektor szkoły wydaje decyzję o zwolnieniu ucznia z nauki drugiego języka w ciągu 7 dni roboczych od daty wpływu wniosku w dwóch egzemplarzach. Wzór decyzji określa Załącznik nr 2 do Procedury uzyskiwania zwolnienia z nauki drugiego języka obcego.

        3.Rodzic/ prawny opiekun odbiera pierwszy egzemplarz decyzji Dyrektora w sekretariacie szkoły.

        4.Drugi egzemplarz pozostaje w dokumentacji szkolnej ucznia.

         

        § 3

        1. Wychowawca klasy informuje o zwolnieniu ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego nauczyciela, który zgodnie z przydziałem zajęć w danym roku szkolnym prowadzi zajęcia edukacyjne z tego języka ze zwalnianym uczniem.

         

        2. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego Wychowawca klasy w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje „zwolniony” albo „zwolniona”.

        § 4

        1. Uczeń zwolniony z nauki drugiego języka obcego nowożytnego ma obowiązek być obecny na tych zajęciach.

         

        2. W szczególnych przypadkach, gdy zajęcia te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być zwolniony z tego obowiązku  na podstawie: pisemnego wniosku rodziców / prawnych opiekunów - złożonego w sekretariacie szkoły i podpisanego w obecności dyrektora szkoły lub osób przez niego upoważnionych. Wzór wniosku określa Załącznik nr 3 do Procedury uzyskiwania zwolnienia z nauki drugiego języka obcego.

         

        3. Dyrektor szkoły po rozpoznaniu wniosku wyraża zgodę bądź nie wyraża zgody na zwolnienie ucznia z obecności na zajęciach edukacyjnych.

         

        4. Fakt zapoznania z decyzją dyrektora, o której mowa w ust. 3 podpisują Wychowawca klasy oraz nauczyciel języka obcego nowożytnego w sekretariacie szkoły. Na życzenie Wychowawcy i nauczyciela języka obcego nowożytnego decyzja, o której mowa w ust. 3 może być wydana w formie kopii.

         

        5. Uczniom korzystającym ze zwolnienia z obecności na zajęciach w dzienniku lekcyjnym zaznaczana jest nieobecność usprawiedliwiona.

        § 5

        W przypadku decyzji odmownej w sprawie zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego rodzicowi ucznia/prawnemu opiekunowi przysługuje prawo do odwołania od decyzji za pośrednictwem organu, który decyzję wydał do Małopolskiego Kuratora Oświaty w terminie 14 dni.                             

         zal._1_WNIOSEK_O_ZWOLNIENIE_DZIECKA_Z_DRUGIEGO_JEZYKA_(1).pdf