• "Zbawienie przyszło przez krzyż"

• Święta Wielkiej Nocy skłaniają nas do refleksji, przemyśleń i umacniania wiary. To czas, kiedy na nowo budzi się życie i napełnia nas nadzieją na lepsze dziś i piękniejsze jutro. Z tej okazji w piątek 22 marca odbył się w naszej szkole apel wielkanocny. Swoją obecnością zaszczycili Wójt Gminy Łapanów Pan Andrzej Śliwa, kierownik Centrum Obsługi Oświaty Pan Mirosław Drożdż oraz Pani Joanna Mrówka- przedstawiciel Rady Rodziców. Montaż słowno- muzyczny przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kaciczak i ks. Sławomira Lech. Poruszające teksty przeplatane pieśniami i piosenkami religijnymi oddawały klimat i nastrój zbliżających się świątecznych wydarzeń. Występujący, poprzez pełne zadumy, refleksyjne opowieści, przeprowadzili nas do radosnego Dnia Zmartwychwstania Pańskiego.

Na koniec nie zabrakło życzeń od Pani Dyrektor Ewy Czarneckiej oraz Wójta Gminy Łapanów kierowanych do dzieci, rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.

• "Sukcesy naszych uczennic w Gminnym Konkursie Recytatorskim"

• Dnia 21 marca bieżącego roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Łapanowie odbył się II etap, czyli finałowy konkursu "Czesław Miłosz i jego poezja". Tematyka konkursu nie była przypadkowa, bowiem rok 2024 jest obchodzony jako Rok Miłosza - naszego noblisty z 1980 r.  Warto też wspomnieć, bo nie wszyscy to wiedzą, że 21 marca świętujemy Światowy Dzień Poezji. Z tych dwóch powodów został ogłoszony Gminny Konkurs Recytatorski.

Naszą szkołę reprezentowały laureatki I miejsca w eliminacjach szkolnych, tj. Lena Michniak w kategorii klas 5 - 6 oraz Eliza Pankowska w kategorii klas 7 - 8.

Lenka do recytacji wybrała wiersz pt.  "Ogrodnik", natomiast Eliza "W mojej ojczyźnie".

Obie uczennice nie tylko w eliminacjach szkolnych, ale również w gminnych spisały się wyśmienicie, zajmując wspaniałe miejsca: Lenka I miejsce, a Eliza - III.

Gratulujemy im wspaniałych sukcesów i oczywiście życzymy dalszych w kolejnych konkursach.

Tekst: Agata Kobyłko

• SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI- LEKCJA PIERWSZEJ POMOCY

• Na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza   w Sobolowie  gościliśmy w dniu 04.03.2024r. strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobolowie druhów Konrada Kuchnik i Bartosza Woźniak, na co dzień pracujących w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie-JRG 6.

W trakcie spotkania w sali gimnastycznej Pan Konrad przedstawił uczniom na czym polega praca strażaka. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 oraz dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych, powodzi, prowadzi również wiele innych działań na rzecz społeczeństwa dbając o bezpieczeństwo mieszkańców wsi i miast. Interwencje te często są bardzo niebezpieczne i wymagają niezwykłej odwagi. Uczniom przedstawiono strażaka w pełni przygotowanego do pracy w strefie zadymienia, a więc wyposażonego przede wszystkim w wywołujący największe zainteresowanie aparat ODO i sygnalizator bezruchu. Strażacy pokazali uczniom sprzęt, którym posługują się podczas pracy: m.in. kamerę termowizyjną, defibrylator AED. Zaprezentowano również kombinezon ochronny przeciwchemiczny.

Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych oraz wezwaniem pomocy. Następnie pan Konrad i Pan Bartosz zapoznali zebranych z podstawami resuscytacji i reanimacji, czyli podtrzymywania życia i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Jednym z najciekawszych, a zarazem najważniejszych punktów spotkania były praktyczne ćwiczenia na fantomach. Zwieńczeniem wszystkich działań związanych z tematyką pierwszej pomocy, było doskonalenie wykonywania resuscytacji krążeniowo- oddechowej, w którym uczestniczyła cała społeczność uczniowska.

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy, na każdym etapie edukacji dzieci, dlatego warto systematycznie organizować takie spotkania, gdzie zwraca się uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób.

Serdecznie dziękujemy Strażakom z OSP w Sobolowie, druhom-absolwentom naszej Szkoły za poświęcony czas, przekazanie uczniom tak cennych i pożytecznych informacji.

Tekst : Magdalena Kukla