• Świetlica szkolna

        • SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          Podsumowanie pracy na swietlicy w roku szkolnym 2018/2019

                      Minął kolejny rok szkolny, cieszymy się upragnionymi i wyczekiwanymi wakacjami. Jest to więc doskonały moment do podsumowania tego co działo się przez ostatnie 10 miesięcy na świetlicy szkolnej.

          Na początku roku skupiliśmy się na poznaniu się nawzajem, do czego służyły różne zabawy integracyjne zarówno w sali jak i na boisku szkolnym. Drugim ważnym elementem wrześniowych spotkań było przypomnienie sobie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w drodze do i ze szkoły.

          Szybko okazało się, że dzieci uwielbiają grać przede wszystkim w piłkę nożną dlatego wyjścia na świeże powietrze wpisały się na stałe w jesienny plan świetlicy. Spędzaliśmy tam każdy pogodny dzień. Zabawy odbywające się na boisku sportowym miały różnorakie formy. Były to różne zabawy z piłką, zabawy grupowe (berek, w chowanego, gąski, gąski itp.), badminton, skakanki, guma, malowanie kredą a nawet puszczanie ogromnych baniek mydlanych). Kiedy pogoda nas nie rozpieszczała zostawaliśmy w sali i korzystaliśmy z dostępnych gier i zabawek. Do najbardziej ulubionych przez dzieci gier zaliczyć można „Monopoly”, „Chińczyk” oraz „Memory” i „Jenge”. Prawdziwą furorę zrobiły koraliki do zaprasowywania, z których dzieci potrafiły wyczarować przeróżne kształty. Była to świetna zabawa a także ćwiczenie sprawności manualnej. Dużym sukcesem uczniów jest prawdziwe zafascynowanie się grą w szachy. Przeżyliśmy wiele emocjonujących rozgrywek. Emocje te fundowali nam najmłodsi podopieczni z klasy pierwszej. W ciągu tego roku zrobili bardzo duże postępy.

          Przygotowując się do Święta 11 listopada śpiewaliśmy na świetlicy dużo piosenek patriotycznych oraz ćwiczyliśmy Hymn Polski do ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu”. Tworząc gazetkę okolicznościową do tego święta używaliśmy różnych technik m.in. wyklejanie flagi ryżem i grysikiem a następnie malowanie je w barwy narodowe. Rozmawiając o darach jesieni stworzyliśmy piramidę zdrowego żywienia. Z okazji Dnia Pluszowego Misia przytulaliśmy się do przyniesionych maskotek i wyklejaliśmy naszego świetlicowego misia Oliwiera. Potem robiliśmy nasze własne „odstresowywacze -gniotki”. Było przy tym trochę biało ale panie woźne nam to wybaczyły. Przecież zabawy z mąka nie są codziennością.

                      Zima wcale nas nie zaskoczyła. Czekaliśmy z utęsknieniem na pierwsze płatki śniegu. Cieszyliśmy się z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i na tę okazję pięknie przyozdobiliśmy naszą salę a także gazetkę ścienną przed świetlicą. Po świątecznej przerwie rozmawialiśmy o tym jak należy dbać o zwierzęta zimą. Wykonaliśmy prawdziwy karmnik dla ptaków i z pomocą pana konserwatora został on zawieszony na drzewie. Podczas spacerów zimowych dokarmialiśmy ptaki stołujące się w naszym karmniku. Kiedy pogoda pozwalała, wychodziliśmy na śnieg aby stoczyć bitwę na śnieżki lub pozjeżdżać na worku z sianem. Gdy było za zimno na wyjścia na zewnątrz korzystaliśmy z sali gimnastycznej, na której bawiliśmy się najczęściej w tory przeszkód, piłkę nożną, siatkówkę lub graliśmy w tenisa stołowego.

                      Coraz cieplejsze promyki słońca oznajmiły nam, że wiosna już za pasem. W związku z tym zabraliśmy się za pielęgnacje kwiatów na świetlicowych parapetach. W większości zostały one przesadzone do nowej ziemi. Uczniom bardzo podobała się ta „brudna robota”. Na dobry początek wiosny wyciskaliśmy soki owocowo warzywne. Uczniowie poznali jak smakuje prawdziwy świeżo wyciśnięty sok np. jabłkowy, eksperymentowali z łączeniem smaków różnych owoców i warzyw. Przekonali się, że seler naciowy nie jest taki zły a z buraka ćwikłowego może być nie tylko barszcz.  Podczas dość chłodnych majowych dni bawiliśmy się masą solną wycinając z niej różne stwory. Uczyliśmy się także kręcić m.in. zwierzątka z balonów modelarskich.

                      Końcówka roku szkolnego przyniosła sporo pięknych dni, które spędzaliśmy albo na boisku sportowym albo na placu zabaw. Jednocześnie uczyliśmy się tańców na Dzień Sportu. W owym dniu było mnóstwo fantastycznej zabawy – puszczaliśmy bańki mydlane, skręcaliśmy balony, malowaliśmy twarze dzieci w dzikie zwierzęta z prosto z afrykańskiej sawanny. Na koniec wystąpiliśmy w konkursie tańca.

                      Ostatni tydzień szkoły z powodu upałów spędzaliśmy za szkołą na łące szukając cienia. Relaksowaliśmy się na kocyku lub na ławeczkach. Odpoczynek i relaks wyparł szalone zabawy i gonienie za piłką. Nawet chłopcy odpuszczali rywalizację w rzutach karnych.

                      Tak oto minął nam kolejny rok szkolny. Teraz cieszymy się ukochanymi wakacjami. A od września spotykamy się znowu na świetlicy.

          Do zobaczenia!!!!                      Zdjęcia                                                     Tekst i zdjęcia P. Małgorzata Barzycka

          SPRAWOZDANIE: LISTOPAD 2017R.

          W listopadzie nasze zajęcia opierały się na patriotyzmie. W związku z 11 listopada rozmawialiśmy nt. znaczenia odzyskania niepodległości dla Polaków, poznawaliśmy symbole narodowe. Słuchaliśmy oraz śpiewaliśmy wiele melodii żołnierskich. Czytaliśmy także „Legendy Polskie”  oraz interpretowaliśmy wiersz „Kto ty jesteś?”  W związku ze zmienną pogodą listopadową rozmawialiśmy nt. właściwego ubioru w chłodne dni oraz o zasadach panujących w świetlicy i ich przestrzeganiu przez wszystkich na zajęciach świetlicowych. Dlatego wprowadziliśmy do swojej pracy i zabawy „ hałasometr”, którego zadaniem jest pokazanie jak mamy zachowywać się w danej sytuacji. Uczyliśmy się manipulować pieniędzmi, graliśmy w różne gry edukacyjne, które ćwiczą ta umiejętność. Stworzyliśmy wiele prac plastycznych, które można obejrzeć w galerii zdjęć. We współpracy z klasą 1 SP powstała wystawa marionetek wykonanych z różnych materiałów.                                                                                                                                             Tekst i zdjęcia p. Ewelina Durak

          Zdjęcia

          SPRAWOZDANIE: GRUDZIEŃ 2017R.

          Grudzień przyniósł nam troszkę śniegu  i zadumy przedświątecznej. Na zajęciach świetlicowych przypomnieliśmy sobie o historii Św. Mikołaja. Czytaliśmy wiele ciekawostek i wierszy  nt. tej postaci. Często rozmawialiśmy o radości płynącej z dawania i dostawania prezentów oraz o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Śpiewaliśmy i słuchaliśmy pastorałki i kolędy. Uczyliśmy się składać życzenia, wykonywać kartki świąteczne oraz je adresować. Nasza świetlica przystąpiła do programu    eTwinning. Zmieniliśmy wspólnie dekorację świetlicy na świąteczną. Wykonaliśmy wiele prac plastycznych, które można zobaczyć w galerii zdjęć.                                                                                     Tekst i zdjęcia p. Ewelina Durak

          Sprawozdanie: Październik 2017r.

          W październiku w naszej świetlicy był bardzo wyczuwalny jesienny klimat. Poznaliśmy różne rodzaje grzybów jadalnych jak i trujących oraz zasady ich zbierania i zachowania w lesie. Uczyliśmy się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew rosnących w lesie po kształcie liści oraz ich owoców. Rozmawialiśmy nt. jesiennych owoców i warzyw  i ich wpływie na nasz organizm. Przypomnieliśmy sobie o zasadach przebywania na cmentarzu oraz poruszania się po drogach. Październik był dość ciepły więc dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie oraz grając w piłkę a także bawiąc się wspólnie w gry i zabawy ruchowe. Ten miesiąc był dla nas bardzo owocny i pracowity co można zobaczyć           w galerii zdjęć.

              Zdjęcia                                                                                                                    Tekst i zdjęcia p. Ewelina Durak

           II kwartał roku  2016r.(kwiecień-czerwiec)

          Kwiecień przywitał nas tej wiosny wymarzoną pogodą na spacery. Stąd  też korzystaliśmy  z pierwszych powiewów wiosennego wiatru podczas licznych zabaw na placu zabaw, boisku szkolnym. Wędrowaliśmy także po najbliższej okolicy, gdzie obserwowaliśmy zwiastuny wiosny.

          W trakcie zajęć świetlicowych poznawaliśmy zabytki  najbliższej okolicy i inne miejsca, które warto zwiedzić m.in. w trakcie zbliżających się wolnych dni majowych czy  też we wakacje.

          Upamiętniając majowe święta wykonaliśmy wspólnie  z drobnych papierowych elementów wielką flagę Polski, którą wszyscy uczniowie mogli podziwiać na korytarzu głównym naszej szkoły.

          Wiosna zawitała  również do naszej  sali świetlicy, gdzie zadomowiła się na gazetkach ściennych w postaci  prac plastycznych naszych wychowanków: bocianów, żabek, pierwszych kwiatów wiosennych,  kwitnących sadów owocowych i innych.

          W maju nie zapomnieliśmy również o naszych kochanych rodzicach, z okazji ich święta. Wspominaliśmy  o nich w licznych rozmowach, zrobiliśmy im pamiątkowe portrety oraz inne plastyczno –techniczne niespodzianki.

          Ostatnie dni  czerwca   poświęciliśmy na rozmowy dotyczące  bezpieczeństwa w trakcie przebywania w różnych miejscach, które będziemy odwiedzać w trakcie wakacyjnych wędrówek.

          Wszystkim „Świetliczakom” dziękujemy za wspólnie spędzony rok szkolny i zapraszamy do wspólnego spędzania czasu na świetlicy szkolnej od września.

          Tekst i zdjęcia p. Agnieszka Nowak

           I kwartał roku  2016r.(styczeń-marzec)

          „Święta , święta i po świętach…„ w takiej nucie  snuliśmy refleksje na temat minionych świąt oraz postanowień noworocznych.

          Rozmyślaliśmy o tym jak można pomagać zwierzętom podczas zimy, czego uwieńczeniem były prace plastyczno-techniczne pt.” Nasz karmnik”.

          W oczekiwaniu na ferie zimowe omawialiśmy różne sposoby spędzania wolnego czasu, w tym bezpieczne zabawy na śniegu i lodowisku.

          Korzystaliśmy w pełni z darów zimy bawiąc się wspólnie na śniegu, lepiąc bałwana, rzucając się śnieżkami i zjeżdżając  z pobliskich pagórków.

          Szczęśliwi z możliwości wypoczynku udaliśmy się na zasłużone ferie zimowe…

          A po powrocie - pełni zapału wróciliśmy do nauki oraz zajęć rozwijających nasze zainteresowania. Wśród zajęć plastyczno –technicznych przywoływaliśmy upragnioną wiosnę wykonując  bociany, krokusy, przebiśniegi i inne zwiastuny wiosny.

          Czując coraz cieplejszą aurę  wędrowaliśmy w okolicach szkoły w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Korzystając z upragnionych cieplejszych dni graliśmy w piłkę na szkolnym boisku oraz bawiliśmy się na placu zabaw.

          Marzec to  także czas refleksji na temat świąt Wielkiej Nocy, aby je jak najlepiej przeżyć uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych.

          Ostatnie dni przed wiosenną przerwą świąteczną poświęciliśmy robieniu różnych ozdób na stół wielkanocny. Uwieńczeniem tych przygotowań było świąteczne śniadanko, które mogliśmy spożyć dzieląc się przy tym jajeczkiem i życząc sobie wzajemnie radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

          Tekst i zdjęcia p. Agnieszka Nowak

                                                              

          Listopad 2015

          Minął kolejny miesiąc zajęć świetlicowych, miesiąc pełen emocji i pozytywnych wrażeń. Listopad rozpoczęliśmy wspomnieniami o naszych bliskich zmarłych odwiedzając ich groby na pobliskim cmentarzu.  Kolejne dni poświęciliśmy na zagadnienia związane z pojęciami :”jesienna szaruga” i „złota polska jesień” których odzwierciedleniem była artystyczna odsłona naszych zajęć.  W listopadzie obchodzimy „Dzień rzucenia palenia” dlatego też zapoznaliśmy się ze szkodliwością palenia tytoniu oraz z pojęciem „palenia biernego’ apelując do rodziców aby nie narażali swoich dzieci na skutki tego nałogu.

          20 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień  Praw Dziecka , dlatego też stworzyliśmy gazetkę klasową, przypominającą o prawach naszych podopiecznych.

          W ostatni poniedziałek  miesiąca udaliśmy się na kolejne spotkanie w Publicznej Bibliotece w Sobolowie. Ku zaskoczeniu dzieci w  bibliotece czekała niespodzianka – balony zawieszone na półkach z książkami. Zadaniem dzieci było przebicie baloników, po to aby sprawdzić jakie bajkowe przygody będą tematyką „spotkania z książką”.

          W ostatnim tygodniu listopada nie obyło się bez wróżb andrzejkowych, jak będzie miał na imię przyszły mąż czy żona…, gdzie spędzimy wakacje…, czy spełni się nasze  najskrytsze marzenie… i wiele  wiele innych…

          Wielkimi krokami zbliża się już czas kiedy to staruszek z Laponii obdarowuje wszystkie dzieci prezentami, dlatego też napisaliśmy do niego listy, aby nie zapomniał jakie podarunki ma dla nas przynieść…

           Przed nami kolejne dni pracy i zabawy  spędzane w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia…

          Poniżej  fotoreportaż z  realizacji zadań  planowanych na miesiąc listopad.

          Tekst i zdjęcia p. Agnieszka Nowak

           

          Październik 2015

          Październik jest miesiącem, gdzie głównym tematem realizowanych  zajęć jest jesień. W związku z tym większość prac plastyczno-technicznych dotyczyła „darów jesieni”. Dzieci wykonywały różnymi technikami owoce, warzywa, liście oraz zwierzęta występujące jesienią na polanach oraz w lesie. Nawiązując do tematyki związanej z grzybobraniem poznawaliśmy różne gatunki grzybów jadalnych oraz trujących, oraz rozmawialiśmy na temat potraw  z nich wykonywanych. Po wykonaniu kasztanowych  podgrzybków oraz ziemniaczano-pietruszkowych koźlarzy  kilkanaście z nich „zamarynowaliśmy” na zimę, aby móc je później przechować w „świetlicowej spiżarni.”

           Uwieńczeniem  zajęć dotyczących” darów jesieni”  było  wspólne świętowanie podczas „Dnia Marchewki”. Dzień ten  obfitował w gry  i zabawy opierające się na rywalizacji pomiędzy dwoma drużynami walczącymi o tytuł „marchewkowych ludków”. Na koniec dnia wszyscy posililiśmy się wspólnie przygotowaną  jabłkowo-marchewkową sałatką.

          Oprócz w/w zadań z okazji Dnia Papieskiego przypomnieliśmy sobie sylwetkę Wielkiego Rodaka-Świętego Papieża Jana Pawła II, śpiewając przy tym radośnie ulubioną pieśń papieża „Barkę”.

          Pod koniec  miesiąca realizowaliśmy zadania związane ze zbliżającym się  Świętem Zmarłych oraz świętem „Halloween”. Poznając tradycje tych świąt bawiliśmy „upiornie” gdzie głównymi motywami były nietoperze, kościotrupy, mumie oraz  wydrążone  dynie.

          Skupiając się natomiast wokół  dnia Wszystkich Świętych wykonaliśmy lampiony, które przyniesiemy 1 listopada na groby naszych bliskich zmarłych.

          Październik podobnie jak wrzesień był bardzo pogodny,  dlatego też mnóstwo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, w trakcie zabawy, zawodów sportowych oraz spacerów po najbliższej okolicy. Dnia 26 października odbyliśmy kolejne spotkanie w Publicznej Bibliotece w Sobolowie z cyklu „spotkanie z książką.”

          Przed nami kolejny miesiąc ciężkiej, wymagającej dużego wysiłku pracy a zarazem kolejne chwile spędzane w miłej oraz przyjemnej atmosferze.

          Poniżej  fotoreportaż z  realizacji zadań  planowanych na miesiąc październik.                      Tekst i zdjęcia p. Agnieszka Nowak

           

          Wrzesień 2015

           

          Wraz z nowym rokiem szkolnym swoją działalność rozpoczęła świetlica szkolna.

           

           Do świetlicy szkolnej zostało zapisanych 25 dzieci z klas 0-3 PSP.

          Celem świetlicy jest stworzenie dzieciom przyjaznego miejsca, w którym czułyby się bezpieczne, potrzebne, akceptowane i doceniane. W zajęciach świetlicowych rozwija się pozytywne wzorce zachowań, uczy kontaktów interpersonalnych, organizacji alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Stara się rozwijać uzdolnienia i zainteresowania dzieci. Młodzi ludzie otrzymują w świetlicy: pomoc w odrabianiu lekcji i wyrównywaniu braków w nauce, zajęcia według zainteresowań (plastyczne, teatralne, komputerowe, sportowe, zajęcia wspomagające  rozwój dzieci, zwłaszcza tych ze  specyficznymi trudnościami w uczeniu się).

          Tematyka wrześniowych  zajęć związana była z  bezpieczeństwem dzieci w trakcie drogi do szkoły jak i ich powrotu do domu. Przypomniane zostały zasady bezpiecznego przechodzenia przez jednię oraz znaczenie noszenia elementów odblaskowych, głównie po zmroku.

          Oprócz bezpieczeństwa głównym tematem wrześniowych zajęć były owoce i warzywa, jakie stanowią dary jesieni. Dzieci przyniosły mnóstwo warzyw i owoców, które posłużyły „świetliczankom” jako eksponaty do konkursu  pt: ”Rozpoznaję owoce     i warzywa za pomocą różnych zmysłów: dotyku, smaku i zapachu”. Chętne uczestnictwo w konkursie oraz duża znajomość tematu sprawiła, że dzieci miały mnóstwo zabawy, a nagrodę dla wszystkich stanowiła  wspólna degustacja przyniesionych smakołyków.

          Ponieważ pogoda była w tym miesiącu wyjątkowo łaskawa i słońca nie brakowało, dlatego też mnóstwo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, a trakcie zabawy, zawodów sportowych oraz spacerów po najbliższej okolicy. Poznając najciekawsze miejsca Sobolowa odwiedziliśmy Kościół Parafialny pw. Wszystkich Świętych, Przedszkole Integracyjne oraz Publiczną Bibliotekę  w Sobolowie. Dzięki uprzejmości p. Beaty Kluba nawiązaliśmy współpracę  z Publiczną Biblioteką w Sobolowie,  czego efektem będą nasze comiesięczne  „spotkania z książką”  w w/w placówce.

          Przed nami kolejny miesiąc ciężkiej, wymagającej dużego wysiłku pracy a zarazem kolejne chwile spędzane w miłej oraz przyjemnej atmosferze.

          Poniżej  fotoreportaż z  realizacji zadań  planowanych na miesiąc wrzesień.     (kliknij zdjęcie)                Tekst i zdjęcia  

                                                                                                                                                               p.  Agnieszka Nowak

           

           


          Wrzesień 2014

          Od września 2014r. w naszej szkole powstała świetlica szkolna. Wychowawcą świetlicy jest nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, terapeuta pedagogiczny, pedagog resocjalizacji P. mgr Ewelina Durak. Zajęcia świetlicowe prowadzone są od godz. 11 do godz. 16 od poniedziałku do piątku. Obecnie do świetlicy szkolnej uczęszcza 38 uczniów z klas 0-4. Zajęcia oparte są na dwóch metodach pracy terapeutycznej:

          - podejściu polisensorycznym – twórczyni M. Montessori

          - elementach planu daltońskiego – twórczyni H. Parkhust, współpracownica M. Montessori

          Podejście polisensoryczne opiera się na odbieraniu różnymi kanałami zmysłowymi, występujących w materiale dydaktycznym elementów wzrokowych, słuchowych, kinestetyczno- dotykowych oraz motorycznych. Angażuje więc jednocześnie wiele zmysłów, co w efekcie prowadzić może do ich koordynacji. Plan daltoński polega na metodzie   indywidualnej pracy uczniów, a więc zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo – lekcyjnym systemem nauczania. Plan daltoński charakteryzuje się  nowymi elementami w porównaniu z tradycyjnymi. Plan daltoński opiera się na trzech zasadach: wolność, współpraca i niezależność. Obecnie koncepcja edukacji daltońskiej odkrywana jest na nowo. Głównym jej celem jest wyposażenie małego człowieka w umiejętności, które pozwolą mu radzić sobie z różnymi problemami. My słowo wolność zastępujemy słowem odpowiedzialność, której efektem będzie wolność w podejmowaniu decyzji. Chodzi o umożliwienie dziecku dostatecznej swobody w pracy, naukę odpowiedzialności, zapewnienie działania we własnym tempie. Angażujemy do pracy wszystkie dzieci , przyzwyczajamy je do pracy w grupie. Taka strategia pedagogiczna pozwoli dziecku osiągnąć sukces, pewność siebie, budować poczucie własnej wartości.

          Tekst i zdjęcia

          p. Ewelina Durak