• "Zbawienie przyszło przez krzyż"

          • Święta Wielkiej Nocy skłaniają nas do refleksji, przemyśleń i umacniania wiary. To czas, kiedy na nowo budzi się życie i napełnia nas nadzieją na lepsze dziś i piękniejsze jutro. Z tej okazji w piątek 22 marca odbył się w naszej szkole apel wielkanocny. Swoją obecnością zaszczycili Wójt Gminy Łapanów Pan Andrzej Śliwa, kierownik Centrum Obsługi Oświaty Pan Mirosław Drożdż oraz Pani Joanna Mrówka- przedstawiciel Rady Rodziców. Montaż słowno- muzyczny przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kaciczak i ks. Sławomira Lech. Poruszające teksty przeplatane pieśniami i piosenkami religijnymi oddawały klimat i nastrój zbliżających się świątecznych wydarzeń. Występujący, poprzez pełne zadumy, refleksyjne opowieści, przeprowadzili nas do radosnego Dnia Zmartwychwstania Pańskiego.

            Na koniec nie zabrakło życzeń od Pani Dyrektor Ewy Czarneckiej oraz Wójta Gminy Łapanów kierowanych do dzieci, rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.

            Tekst: Magdalena Kukla

          • "Sukcesy naszych uczennic w Gminnym Konkursie Recytatorskim"

          • Dnia 21 marca bieżącego roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Łapanowie odbył się II etap, czyli finałowy konkursu "Czesław Miłosz i jego poezja". Tematyka konkursu nie była przypadkowa, bowiem rok 2024 jest obchodzony jako Rok Miłosza - naszego noblisty z 1980 r.  Warto też wspomnieć, bo nie wszyscy to wiedzą, że 21 marca świętujemy Światowy Dzień Poezji. Z tych dwóch powodów został ogłoszony Gminny Konkurs Recytatorski.

            Naszą szkołę reprezentowały laureatki I miejsca w eliminacjach szkolnych, tj. Lena Michniak w kategorii klas 5 - 6 oraz Eliza Pankowska w kategorii klas 7 - 8.

            Lenka do recytacji wybrała wiersz pt.  "Ogrodnik", natomiast Eliza "W mojej ojczyźnie".

            Obie uczennice nie tylko w eliminacjach szkolnych, ale również w gminnych spisały się wyśmienicie, zajmując wspaniałe miejsca: Lenka I miejsce, a Eliza - III.

            Gratulujemy im wspaniałych sukcesów i oczywiście życzymy dalszych w kolejnych konkursach.

            Tekst: Agata Kobyłko

          • SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI- LEKCJA PIERWSZEJ POMOCY

          • Na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza   w Sobolowie  gościliśmy w dniu 04.03.2024r. strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobolowie druhów Konrada Kuchnik i Bartosza Woźniak, na co dzień pracujących w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie-JRG 6. 

            W trakcie spotkania w sali gimnastycznej Pan Konrad przedstawił uczniom na czym polega praca strażaka. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 oraz dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych, powodzi, prowadzi również wiele innych działań na rzecz społeczeństwa dbając o bezpieczeństwo mieszkańców wsi i miast. Interwencje te często są bardzo niebezpieczne i wymagają niezwykłej odwagi. Uczniom przedstawiono strażaka w pełni przygotowanego do pracy w strefie zadymienia, a więc wyposażonego przede wszystkim w wywołujący największe zainteresowanie aparat ODO i sygnalizator bezruchu. Strażacy pokazali uczniom sprzęt, którym posługują się podczas pracy: m.in. kamerę termowizyjną, defibrylator AED. Zaprezentowano również kombinezon ochronny przeciwchemiczny.

            Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych oraz wezwaniem pomocy. Następnie pan Konrad i Pan Bartosz zapoznali zebranych z podstawami resuscytacji i reanimacji, czyli podtrzymywania życia i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Jednym z najciekawszych, a zarazem najważniejszych punktów spotkania były praktyczne ćwiczenia na fantomach. Zwieńczeniem wszystkich działań związanych z tematyką pierwszej pomocy, było doskonalenie wykonywania resuscytacji krążeniowo- oddechowej, w którym uczestniczyła cała społeczność uczniowska.

            Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy, na każdym etapie edukacji dzieci, dlatego warto systematycznie organizować takie spotkania, gdzie zwraca się uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób.

            Serdecznie dziękujemy Strażakom z OSP w Sobolowie, druhom-absolwentom naszej Szkoły za poświęcony czas, przekazanie uczniom tak cennych i pożytecznych informacji.

             

            Tekst : Magdalena Kukla

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          • ,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,

            życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta..."

             

            Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

            Z tej okazji 30 stycznia w Domu Kultury w Sobolowie odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadka przygotowana przez społeczność naszej szkoły.

            Na początku pani dyrektor Ewa Czarnecka przywitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Łapanów Pana Andrzeja Śliwę, Wicestarostę Bocheńskiego Pana Ryszarda Drożdżaka, księdza proboszcza Sławomira Lech, nauczycieli, Szanowne Babcie i Dziadków, Rodziców oraz wszystkich uczniów obecnych na uroczystości. Złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Babci i Dziadka oraz zaprosiła na część artystyczną              w wykonaniu dzieci.  Jak każdego roku, sala była wypełniona po brzegi.

            Jako pierwsza wystąpiła grupa cheerleaderek prowadzona przez panią Adriannę Golarz. Następnie dzieci            z oddziału przedszkolnego przedstawiły Jasełka. Historia Dzieciątka, Maryi i Józefa, którzy znaleźli schronienie w ubogiej stajence- zachwyciła i wzruszyła publiczność. Mali aktorzy pięknie wcielili się w swoje role. Do szopki oprócz Maryi i Józefa- przybyli pastuszkowie, królowie, aniołki oraz przedszkolaki. Dzieci w pięknych strojach śpiewały tradycyjne polskie kolędy, przy akompaniamencie księdza Sławomira oraz starszych uczennic naszej szkoły: Mileny, Elizy, Sandry i Leny.

            Z kolei uczniowie klas I-III  przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny, na  który złożyły się wzruszające wiersze i piosenki, odgrywanie roli babci i dziadka, a także pokaz taneczny.

            W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano dziadków upominkami. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile      z wnukami.

             

            Tekst: Magdalena Kukla

          • Wyniki konkursu "BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE"

          • W dniu 14 listopada 2023 roku odbyło się rozstrzygnięcie

            konkursu,, Bezpieczeństwo na drodze’’

            Celem konkursu było przede wszystkim zdobycie oraz poszerzenie przez dzieci wiedzy na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym

            W konkursie wzięło udział 17 uczniów z klas 1 -3.

            Wszystkie prace były ciekawe , zgodne z tematem, pomysłowe przypominały o bezpieczeństwie.

            Komisja w składzie:

            pani dyrektor Ewa Czarnecka

            pani Małgorzata Kaciczak

            pani Alicja Fąfara

            nagrodziła i wyróżniła następujących uczniów:


             

            I miejsce Aniela Mikulska klasa 1

            II miejsce Zuzanna Wiejaczka klasa 3

            III miejsce Adam Długosz klasa 1


             

            Wyróżnienia:

            Alicja Jaroszek klasa 2

            Nadia Ślusarczyk klasa 2

            Maksymilian Chwastek klasa 2

            Gudz Jagoda klasa 3

            Nikola Sotola klasa 3

             

            Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.

             

            Tekst: Grażyna Mazur - Jania

          • SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

          •    W dniu 23.11.2023 r. odbyło się spotkanie uczniów z pielęgniarką Panią Iwoną Trzósło. Zajęcia miały na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy się odżywiać, aby być zdrowym, jakie znaczenie ma ruch i higiena osobista. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie za cenne wskazówki.

            Tekst: Edyta Mardosz - Cięciel

          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • 7 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły jedno z najsympatyczniejszych świąt- Dzień Postaci z Bajek. Święto jest doskonałą okazją, aby przypomnieć ulubionych bajkowych bohaterów i zanurzyć się w świat magicznych historii. W tym dniu wspólnej zabawy nie było końca. Dzieci z radością zaprezentowały sie podczas rewii mody oraz wykonały zadania , które zła czarownica Bambaryca nakazała im wykonać w przysłanym telegramie. Dzięki poprawnie wykonanym zadaniom dzieciom udało się uwolnić postacie z bajek, które zła czarownica przeniosła do nie swoich książek. Przedszkolaki odgadywały zagadki, dopasowywały przedmioty do odpowiedniej bajki, tańczyły na gazetach oraz oddzielały soczewice od ryżu. Zwieńczeniem tego święta był bal i skromny poczęstunek. Na koniec otrzymaliśmy telegram od Królowej Bajek z podziękowaniem za pomoc. A w nim... nagroda i przepis na MAGICZNĄ RECEPTURE! Jesteście ciekawi...?

             

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • 11 listopada 1918 r. to data wyjątkowa dla każdego Polaka. To TEGO dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość! Z tej okazji każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości 🇵🇱🤍❤️

            🇵🇱Dzisiaj, tj. 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia właśnie z tej okazji.

            🇵🇱Apel rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem Pani Alicji Fąfary- Koseckiej w piękny sposób przedstawili utratę przez Polskę niepodległości i jej odzyskanie. Wszyscy z powagą i dużym skupieniem oglądali program artystyczny. Na koniec głos zabrał Pan Marcin Gawęda, który opowiedział krótką historię lat niewoli oraz drogę do wolności naszej ojczyzny.

            Święto Niepodległości jest okazją do wspólnych obchodów i celebracji. Jest to czas zastanowienia ale także dumy narodowej. Historia Polski pełna jest bohaterów, którzy oddali życie za wolność naszego kraju. 11 listopada składamy hołd tym, którzy walczyli i zginęli za Polskę.

            🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

          • SZKOŁA PAMIĘTA

          • W ramach akcji #SzkołaPamięta organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej uczniowie oraz nauczyciele klas I - VIII odwiedzili w tym tygodniu pobliskie cmentarze. Porządkowali groby, grabili liście, zapalili znicze.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych, którzy są związani z historią naszej miejscowości oraz naszych bliskich.

          • GODZINA WYCHOWAWCZA ZE ZDROWIEM PSYCHICZNYM

          • Dnia 6.10.2023 klasa 7 i 8 uczestniczyła w Godzinie wychowawczej że zdrowiem psychicznym w ramach projektu " Godzina wychowawcza że zdrowiem psychicznym" dofinansowanego z Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych "Regranting dla Organizacji Poradniczych"Koordynatorem wyżej wymienionego programu w naszej szkole byla p. Ewelina Durak. Lekcja odbyła się w formie online. Celem programu było przede wszystkim zwiększenie świadomości i kompetencji dzieci i młodzieży w zakresie psychoedukacji. Tematem zajęć było " Jestem offline - profilaktyka uzależnień od nowych technologii i zapobieganie przemocy i cyberprzemocy.

          • WARSZTATY EDUKACYJNE "MAJSTERKOWO" oraz SALA ZABAW "FIKOŁKI"

          • 17 października 2023r. uczniowie klas I-III wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Podzieleni na 2 grupy uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych  „Majsterkowo”,w markecie budowlanym Castorama oraz w zabawach w Sali Zabaw "Fikołki" w Bonarce.

            Ideą warsztatów „Majsterkowo” jest rozwijanie u dzieci zdolności manualnych, pobudzanie wyobraźni, a także zwiększenie ich świadomości ekologicznej oraz rozwijanie zainteresowań w kierunku majsterkowania. Dzieci z pomocą wykwalifikowanych pracowników Castoramy wykonywały samodzielnie obrazek sowy.

            Z kolei w sali zabaw "Fikołki" uczestniczyli najpierw w warsztatach chemicznych a później korzystali z atrakcji tego miejsca. Wszystkie dzieci ogarnęła fala radości: biegały, skakały, zjeżdżały na zjeżdżalni i pontonach, wdrapywały się na konstrukcje, jeździły autami, bawiły się w basenie z piłkami… zabawy nie było końca. Wspólnie miło spędzony czas integrował uczniów, a zabawy na konstrukcji rozwijały ich ogólną sprawność fizyczną. Pełni dobrych humorów wrócili szczęśliwie do domów.

          • SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI KBS ŁAPANÓW

          • W dniu 5 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z Dyrektorem Panem Przemysławem Bogacz oraz pracownikiem Krakowskiego Banku Spółdzielczego Panem Rafałem Fior, którzy opowiedzieli o zasadach funkcjonowania i o korzyściach, wynikających z oszczędzania w ramach Szkolnej Kasy Oszczędności. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali. Ponadto uczniowie klasy 5 - członkowie SKO przygotowali program artystyczny. Uczniowie klasy pierwszej otrzymali drobne upominki i książeczki, ponieważ zostali włączeni w poczet uczniów SKO. Spotkanie to przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

            Tekst: Edyta Mardosz - Cięciel

          • CENTRUM KULTURY GMINY ŁAPANÓW

          • Drodzy Rodzice.

            W imieniu Dyrekcji i Pracowników Centrum Kultury Gminy Łapanów, zachęcam  do wzięcia udziału w zajęciach w domach kultury na terenie Gminy Łapanów!

            To doskonała okazja, aby rozwijać zainteresowania i umiejętności w różnych dziedzinach.

            Dom kultury oferuje szeroki wybór zajęć, takich jak warsztaty artystyczne, muzyczne, lekcje tańca, nauka gry na instrumentach muzycznych czy zajęcia plastyczne i manualne. Udział w zajęciach w domu kultury ma wiele korzyści, daje możliwość poznania nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania. Można zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, które mogą być przydatne w przyszłości.

            Udział w zajęciach kulturalnych może być źródłem inspiracji i pozytywnego wpływu na samopoczucie. Twórcza działalność i rozwijanie talentu mogą przynieść wiele radości i satysfakcji.

            Zapraszamy do współpracy. Oferty na stronie Centrum Kultury Gminy Łapanów.

            Tekst: Małgorzata Mikołajek

            - Pracownik Centrum Kultury Gminy Łapanów

          • Wycieczka klas I-III w ramach przedsięwzięcia MEiN "Poznaj Polskę"

          • We wtorek, 19 września 2023r. uczniowie klas I-III pod opieką nauczycieli, udali się na wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Muzeum Żup Krakowskich. Wyjazd dofinansowany był w ramach realizacji przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”. Po przybyciu na miejsce uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Grupa I rozpoczęła swoją wycieczkę od zwiedzania Kopalni Soli, natomiast grupa II w tym czasie udała się do Zamku Żupnego. Zwiedzanie Kopalni rozpoczęło się w szybie Daniłowicza. Po przejściu 380 schodami w dół, wraz z przewodnikiem uczniowie przemierzyli trasę turystyczną pod nazwą „Odkrywamy Solilandię”. Wędrując wąskimi solnymi uliczkami poznali - solizaury i małe solonie, czyli kopalniane smoki. Po drodze udało im się obudzić Soliludka, który na chwilę przejął rolę przewodnika, by poprowadzić ich przez korytarze zadając przy tym różne zagadki. Uczniowie poznali historię i tajemnice kopalni, mogli również spotkać się z jej opiekunem, czyli Skarbnikiem. Poznali legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku ujrzeli dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. To tutaj wszyscy mogliśmy uwieńczyć naszą wycieczkę na pamiątkowym zdjęciu. Drugim punktem wycieczki był Zamek Żupny- obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na wystawę stałą pn. „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Kolekcja solniczek pochodzących z całego świata jest zaliczana do najcenniejszych na świecie. Mieli okazję zobaczyć także Salę Gotycką, czyli miejsce reprezentacyjne zamku z portretami żupników, oraz makietę Wieliczki. Po tak dużej dawce wrażeń, w doskonałych humorach, wrócili bezpiecznie do domów.

             

            Tekst: Magdalena Kukla

          • DZIEŃ KOMPETENCJI CYFROWYCH

          • Szanowni Rodzice,

            z okazji Ogólnopolskiego Dnia Kompetencji Cyfrowych w Szkołach uczniowie wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce otrzymają bezpłatny dostęp do wirtualnej platformy edukacyjnej Minecraft Education, która pozwoli rozwijać kompetencje przyszłości podczas zajęć lekcyjnych.

            Bezpłatny dostęp do Minecraft Education będzie aktywny do końca roku szkolnego 2023/2024.  

            Aby uzyskać dostęp do gry, należy zalogować się do konta na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej, wykorzystując dane logowania otrzymane ze szkoły.  

            Więcej informacji na temat Ogólnopolskiego Dnia Kompetencji Cyfrowych w Szkołach znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.  

            Zachęcamy również do zapoznania się z listem Ministra Edukacji i Nauki na temat roli kompetencji w edukacji młodego człowieka.  

            Z wyrazami szacunku

            Biuro MinistraMinisterstwo Edukacji i Nauki  

          • Klocki Korbo w edukacji matematycznej uczniów klasy 1

          • W dniu 13.09 uczniowie klasy 1 na zajęciach z edukacji matematycznej poznawali pojęcia "wykres" i "sudoku". By lepiej zrozumieć istotę tych pojęć wykorzystali klocki Korbo zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Klocki te to idealny zestaw pobudzający wyobraźnię dziecka, a jednocześnie stanowiący ciekawą zabawkę edukacyjną.

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            Informacja: M. Kukla